Muzeum Jana Sarkandra w Skoczowie to wyjątkowa instytucja, która stanowi hołd dla świętego Jana Sarkandra. Jana Sarkandra czci się w regionie od męczeńskiej śmierci w 1620 roku, a jego kult zyskał na znaczeniu szczególnie w Śląsku oraz Morawach. Muzeum, zlokalizowane w historycznej kamienicy z XVII wieku, sąsiadującej z ratuszem w Skoczowie, ma nietuzinkową historię, gdyż to właśnie tam, w 1576 roku, przyszedł na świat Jan Sarkander.
Obiekt muzealny został poświęcony kultowi świętego, a jego historia sięga czasów przed II wojną światową, kiedy to zrodził się pomysł utworzenia tego miejsca. Po wielu latach starań, muzeum otworzyło swoje podwoje w listopadzie 1994 roku, a jego pomieszczenia na parterze przekształcono na cele wystawiennicze. Przez długi okres, do września 1995 roku, muzeum pozostawało pod kuratelą Muzeum im. Gustawa Morcinka.
W stałej ekspozycji można zobaczyć bogaty przekrój dzieł i przedmiotów związanych z życiem oraz kultem świętego. Kolekcja składa się głównie z eksponatów, które pochodzą z pobliskich kościołów, jak parafialny w Skoczowie czy kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Grodźcu Śląskim. Organizowane są również różnorodne wystawy czasowe, na których prezentowane są współczesne dzieła sztuki, w tym malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz fotografię.
Wśród najważniejszych eksponatów muzeum szczególnie wyróżniają się:
- starodruki kościelne,
- obrazy i rzeźby świętych,
- konfesjonał z XVII wieku,
- tabernakulum oraz płaskorzeźba autorstwa Jana Wałacha z 1936 roku.
Muzeum jest istotnym punktem w Miejskim Spacerowym Szlaku Sarkandrowskim, który został utworzony w 1993 roku. Szlak ten oprowadza turystów po kluczowych miejscach związanych z życiem oraz kultem świętego, w tym: ratusz z malowidłem przedstawiającym świętego, ulica jego imienia, kościół parafialny, kaplica na wzgórzu Kaplicówka oraz dom Sióstr Służebniczek Dębickich.
Właścicielem tej placówki jest rzymskokatolicka parafia św. ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, co potwierdza głęboki związek muzeum z duchowością oraz tradycją religijną regionu.
Przypisy
- Kontakt [online], muzeumsarkandra.akcja.pl [dostęp 19.10.2009 r.]
- Marcin Żerański: Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Cieszyn: Pracownia na pastwiskach, 2012 r., s. 91. ISBN 978-83-933109-3-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Skoczów Bajerki | Kaplicówka | Cmentarz ewangelicko-augsburski w Skoczowie | Figura św. Jana Sarkandra w Skoczowie | Skoczowska Fabryka Kapeluszy | Ratusz w Skoczowie | Skoczów (stacja kolejowa) | Beskid Skoczów | Muzeum im. Gustawa Morcinka w SkoczowieOceń: Muzeum Jana Sarkandra w Skoczowie