Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Skoczowie


Kościół Znalezienia Krzyża Świętego to rzewnomainym miejscem kultu rzymskokatolickiego, który znajduje się w malowniczej miejscowości Skoczów.

Ten parafialny kościół pełni istotną rolę w życiu lokalnej społeczności, będąc nie tylko miejscem modlitwy, ale także centrum aktywności religijnej.

Historia i opis

Początkowo w miejscu obecnego kościoła Znalezienia Krzyża Świętego znajdowała się drewiana kaplica szpitalika miejskiego, która istnieje od XIV wieku, a jej istnienie zostało udokumentowane w 1484 roku. W okolicach 1540 roku, kiedy w księstwie cieszyńskim miała miejsce Reformacja, kościół parafialny w Skoczowie przeszedł w ręce ewangelików, co zmusiło skoczowskich katolików do gromadzenia się w tym miejscu. Przez cały okres swego istnienia kościółek mógł pozostać w posiadaniu katolików, jednak zmiany dynamicznie zachodzące w regionie, w tym małżeństwo Wacława III Adama z Katarzyną Sydonią, mogły przyczynić się do jego przejęcia, doprowadzając w pierwszej połowie XVII wieku do jego ruiny.

Warto podkreślić, że pierwotny drewniany kościół przeszedł dwukrotne przebudowy: pierwsza miała miejsce w XVI wieku, a druga w XIX wieku, kiedy to zyskał swój obecny wygląd. Oto krótki opis samej budowli; jest to niewielki kościół z wymiarami: długość 18,20 m oraz szerokość 7,50 m. Budowla, będąca jednonawowa oraz z emporą, nakryta jest sklepieniem kolebkowym. Mieszkańcy Skoczowa często nazywają go „szpitalikiem”. Z ulicy uwagę zwraca jego wieloboczna apsyda, a po przeciwległej stronie świątyni wznosi się smukła wieża.

W 1958 roku nastąpiła renowacja wnętrza świątyni, w wyniku której malarz Jakub Kawulok z Istebnej wykonał polichromię o tematyce dotyczącej chrztu, męczeństwa oraz chwały św. Jana Sarkandra. Inny artysta, Jan Bulowski, namalował obraz przedstawiający Męczennika unoszonego przez anioły, który przez wiele lat wisiał w prezbiterium. W arsenał wnętrza kościoła wchodzi także kamienna chrzcielnica, gdzie w grudniu 1576 roku prawdopodobnie ochrzczono późniejszego świętego Jana Sarkandra.

Obok kościoła znajduje się budynek dawnego szpitala, który przeszedł przebudowę w XIX wieku i obecnie pełni funkcję probostwa.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Ludwik Herok. Zabytki architektoniczne Skoczowa. Urząd Miasta i Gminy w Skoczowie. [dostęp 20.03.2013 r.]
  3. Idzi Panic: Studia z dziejów Skoczowa w czasach piastowskich. Skoczów: BIBLOS, 2005 r., s. 180, 183.

Oceń: Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Skoczowie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:24