Figura św. Jana Sarkandra w Skoczowie


W Skoczowie znajduje się niezwykle wartościowa figura św. Jana Sarkandra, która została stworzona w celu upamiętnienia tego znakomitego męczennika. Ta rzeźba, zrealizowana w 1890 roku przez Mikołaja Sperlinga, mistrza rymarskiego, oraz jego żonę Marię, ma bogatą historię. Poświęcenie figury miało miejsce 8 września 1891 roku, a dokonał tego Jan Zahradnik, proboszcz z Grodźca i jednocześnie dziekan skoczowski.

Od 1910 roku, figura ta zajmowała swoje miejsce w ogrodzie nowo powstałego sierocińca, który był prowadzony przez Siostry Służebniczki Najświętszej Marii Panny - Dębickie. Zwyciężyła jednak czas i okoliczności – około 1985 roku, w wyniku przebudowy pobliskiej drogi, granice ogrodu zostały przekształcone, co spowodowało, że figura znalazła się na zewnątrz. Niestety, wkrótce stała się symbolem spotkań ludzi borykających się z marginalizacją społeczną.

Warto podkreślić, że od 1993 roku Siostry Służebniczki, szczególnie siostra Dyrektor Dolorosa, zainicjowały prace nad renowacją rzeźby. W 1995 roku zwróciły się do władz miasta Skoczowa z wnioskiem o ogrodzenie figury. Ta prośba została spełniona w szybkim czasie, co przyczyniło się do poprawienia bezpieczeństwa i estetyki miejsca.

Warto także zaznaczyć, że inna figura św. Jana Sarkandra znajduje się w okolicy kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, usytuowana od strony ul. Kościelnej. Ta rzeźba została ufundowana w 1794 roku, co miało miejsce długo przed beatyfikacją męczennika, która miała miejsce w 1859 roku. Świadczy to o wielkim szacunku, jakim cieszył się on w swoich rodzinnych stronach, Janie Sarkandrze.

Przypisy

  1. a b Michał Zalewski: Święci Jan Sarkander i Jan Nepomucen w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim. kapliczki.info.pl, 01.01.2003 r. [dostęp 22.12.2018 r.]

Oceń: Figura św. Jana Sarkandra w Skoczowie

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:24