Hans Konheisner, urodzony 17 grudnia 1896 roku w Skoczowie, to postać, która na zawsze zapisała się w historii sztuki. Zmarł 14 października 1977 roku we Frankfurcie nad Menem, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.
Był to śląsko-niemiecki malarz, grafik oraz rysownik, który swoją twórczość dzielił między dwa regiony: pierwszą część życia spędził w malowniczym Śląsku Cieszyńskim, związaną z jego rodzinnymi stronami, a drugą część z Niemcami, gdzie kontynuował rozwijanie swoich pasji artystycznych.
Życiorys
Hans Konheisner urodził się w rodzinie, której korzenie sięgają Moraw oraz Dolnego Śląska. Jego rodzice prowadzili popularną restaurację w Skoczowie, oferującą piwo z arcyksiążęcego browaru w Cieszynie. Ojciec Hansa był zaangażowany w lokalne sprawy, pełniąc funkcję w radzie gminnej.
Po zakończeniu nauki w szkole wydziałowej w Skoczowie, Hans rozpoczął studia na Akademii Handlowej w Ołomuńcu. Od najmłodszych lat fascynował się malarstwem, co przejawiało się w jego pierwszych szkicach i karykaturach, które tworzył już w Ołomuńcu. Jednakże, po wybuchu I wojny światowej, został zmobilizowany do wojska prosto z Akademii. Niestety, dwukrotne ciężkie zapalenie płuc uniemożliwiło mu służbę na froncie. W tym czasie przebywał w Wiedniu, gdzie spędzał czas na zwiedzaniu muzeów oraz rozwijaniu swoich umiejętności malarskich.
Po zakończeniu wojny wrócił do Skoczowa, ale już w 1922 roku przeprowadził się do Berlina. W stolicy Niemiec pracował w banku, jednocześnie kontynuując edukację artystyczną. Po powrocie do rodzinnego miasta zatrudnił się jako urzędnik w zarządzie cementowni w Goleszowie. Jednak jego prawdziwą pasją pozostało malarstwo, w którym coraz bardziej się angażował.
Artysta koncentrował się na pejzażach oraz widokach Skoczowa, tworząc także portrety. Warto zaznaczyć, że próbował różnych technik, w tym drzeworytu. Z końca lat 30. XX wieku zachowało się wiele jego prac, które dokumentują architekturę i życie codzienne w Skoczowie.
Koniec lat 30. oraz okres II wojny światowej stanowił szczytowy moment w karierze Hansa Konheisnera. W 1942 roku uczestniczył w prestiżowej wystawie sztuki w Bytomiu, a w następnym roku zdobył Nagrodę Miast Górnośląskich za obraz „Widok na Skoczów o poranku”. Ten sukces otworzył mu drzwi do wystawy sztuki w Monachium.
W 1945 roku artysta przeniósł się do Niemiec, gdzie osiedlił się najpierw w Hesji, a później w Frankfurtcie. W tym czasie malarstwo zeszło na dalszy plan, a Hans zaczął bardziej skupić się na grafice i pracach ilustracyjnych.
W latach 1954–1961 zajmował się głównie karykaturą polityczną, a wielu jego prac można znaleźć w takich gazetach jak „Die Welt” oraz „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Do dziś przetrwało około 250 jego karykatur. Warto także zaznaczyć, że niektóre drzeworyty z okresu skoczowskiego są czasami publikowane przez lokalne wydawnictwa z Śląska Cieszyńskiego.
Przypisy
- np. „Kalendarz skoczowski 1996” s. 43-44
- Tak podaje Słownik biograficzny Ziemi Cieszyńskiej (op. cit.). „Kalendarz skoczowski 1996” (op. cit.) podaje odwrotnie: „Matka pochodziła z okolic Egeru (Cheb), ojciec z Dolnego Śląska.”
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Karol Mikuszewski | Józef Klimek | Benjamin Marhula | Ludwik KlimekOceń: Hans Konheisner